Mount Bruce
Zaczęliśmy dziś od wspinaczki na drugą co do wysokości górę w Zachodniej Australii (albo w całym kraju, nie pamiętam). Coś około 10 km na szczyt i z powrotem. Ma 1235 m wysokości, spacer jak na Eliaszówkę z Kosarzysk.
Australia jest umierającym kontynentem w tym sensie, że kiedyś tu były góry ale prawie zniknęły z powodu korozji i erozji. Wszystkie skały tutaj, kiedyś, ileś tam milionów lat temu były dnem morza więc są zbudowane z piaskowca. Ten tutaj ma niezwykle wysoką zawartość żelaza, więc rdzewieje. Dlatego czerwone i dlatego korozja ;) I też dlatego, choć jesteśmy w parku narodowym, kilkadziesiąt kilometrów stąd jest wielka kopalnia odkrywkowa rudy żelaza - będzie ja widać na moich dzisiejszych fotkach z Mt Bruce. Pociągi które transportują skały mają po 2,5 km długości (to też pokazuje skalę).
Spinefex
Na zboczach góry rosną małe, kłujące, zielone krzaczki, które nazywają się spinefix. Aborygeni używają ich do kontrolowanych wypaleń buszu bo krzaczki szybko się zajmują ogniem.
Native holly
Ma toksyczne korzenie, które są wykorzystywane do wyrobu grotów oszczepów. Toksyny wywołują paraliż i taki np. kangur nie może już skakać. Ale toksyna się szybko ulatnia i mięso nie jest szkodliwe dla ludzi.
Dales Gorge
Ten kanion był naszym drugim przystankiem dzisiaj. Znowu poszliśmy na 6 km spacer zobaczyć wodospady Fortescue i dwa oczka wodne: Fern (Paprotka) i Circular (Okrągłe). W paprotce się wykąpałam, to jest oczko z najcieplejszą wodą w całym parku.
Ghost gum tree
Drzewko ma białą napęczniałą korę i umiejętność "duszenia" konarów, które maja najmniejszą szansę na fotosyntezę i których utrzymanie za dużo kosztuje.
Bloodwood tree
Kolejne ciekawe drzewko. Ma drewno które ma właściwości antyseptyczne. Dlatego Aborygeni używali go do wyrobu rytualnych dzid, wykorzystywanych w porachunkach między klanami. Jeśli ktoś zabił kogoś z innego klanu, członkowie tego klanu podczas rytualnego pojedynku pierwsi mieli prawo rzucić i trafić go dzida. Ale dzidy były wyrabiane z tego drewna właśnie, żeby dać mu jakąś szansę na przeżycie.
Caustic vine (ippy ippy)
Sok z kłaczy tej rośliny ma właściwości bakteriobójcze i był używany przez Aborygenów do opatrywania ran i skaleczeń.
Native fig tree
Drzewa figowe też tu rosną. Ale mają bardzo małe listki. Więc czasem Australijki sobie żartują ze swoich partnerów ;)
Paperbark tree (melaleuca)
Drzewko to ma korę, która rzeczywiście wygląda jak papier. Ale nie tak jak nasze brzozy, tylko o wiele grubsza i schodzi większymi płacami. Z wielu poukładanych na sobie warstw robi się prowizoryczne materace, a w mniejsze kawałki zawija się jedzenie do pieczenia, bo kora się nie pali.